Józef Bułatowicz


Biografia i wybrane aforyzmy

Józef Bułatowicz – wybitny polski aforysta, fraszko pisarz, poeta, wieloletni pedagog. Był autorem kilku antologii fraszki dawnych i współczesnych autorów tego gatunku, zwłaszcza tak znaczącej pozycji, jak „Z fraszką przez stulecia (XV-XX wiek). Antologia”.

Józef Bułatowicz urodził się 29 listopada 1935 roku w Nowej Pecynie, wsi położonej w Puszczy Białej.
Egzamin dojrzałości zdał w 1953 w Liceum Ogólnokształcące w Łochowie.
Po maturze Bułatowicz wyjechał odbudowywać Gdańsk.
W 1954 został poproszony przez swego nauczyciela z podstawówki o zastępstwo na czas choroby. I został! – w zawodzie nauczyciela na stałe.
Żeby wszystko było zgodne z prawem, „nauczyciel” Bułatowicz kończy „Jednoroczny Kurs Przedmiotów Pedagogicznych i Artystyczno-Technicznych” w Siedlcach, dający uprawnienia równorzędne z maturą liceum pedagogicznego. Zaraz potem kończy Studium Nauczycielskie w Warszawie na kierunku geografia z zajęciami praktycznotechnicznymi. W 1961 rozpoczyna sześcioletnie studia na Wydziale Geografii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Marii CurieSkłodowskiej w Lublinie. I zostaje pierwszym w powiecie wyszkowskim magistrem zatrudnionym w szkole podstawowej!
Pracuje jako nauczyciel geografii, kierownik szkół, inspektor oświaty, dyrektor.
W 1980 r. zostaje dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego w Wyszkowie. To za jego kadencji szkoła otrzymuje imię Cypriana Kamila Norwida, a na jej dziedzińcu pojawia się pierwszy w świecie pomnik poety.


Lubisz łamigłówki?
Sudoku poziom podstawowy
Z możliwością sprawdzenia pojedynczego pola

Po 36 latach pracy nauczycielskiej odchodzi na emeryturę.
Wielką pasją Bułatowicza były podróże i pisanie.
W prasie zadebiutował aforyzmem w 1969. Wiersze, fraszki i aforyzmy publikował na łamach wielu gazet i czasopism (m.in. w „Przekroju”), a pierwszą książkę „Fraszki i myśli” wydał w 1984. Jego bibliografia liczy ponad 30 pozycji, utwory zostały przetłumaczone na wiele języków oraz znalazły się w wydawnictwach zbiorowych. Przez kilkadziesiąt lat zajmował się dziejami fraszki polskiej.
Józef Bułatowicz zmarł w Wyszkowie 11 maja 2019 w wieku 84 lat. Spoczywa na cmentarzu przy ulicy Nadgórze w Wyszkowie.

Opracował Admin korzystając z kwartalnika literackiego „Najprościej”

Aforyzmy Józefa Bułatowicza


Więcej aforyzmów Józefa Bułatowicza

Na naszych stronach wykorzystujemy ciasteczka (cookies).    Dowiedz się więcej    OK