Alojzy Żółkowski


Biografia i wybrane aforyzmy

Alojzy Gonzaga Fortunat Żółkowski – aktor, dramatopisarz, tłumacz, poeta i publicysta. Pochodził z rodziny szlacheckiej. Urodził się 2 listopada 1777 w województwie nowogródzkim.

Rozpoczął naukę w szkole w Krzemieńcu, jednak przerwał edukację i wziął udział w powstaniu kościuszkowskim. Po śmierci obojga rodziców trafił do Lwowa pod opiekę stryja, generała Floriana Żółkowskiego. Zafascynowany teatrem, m.in. występami zespołu Wojciecha Bogusławskiego we Lwowie w roku 1797 potajemnie opuścił dom stryja i pieszo(!) przybył do Warszawy, gdzie został członkiem zespołu teatralnego Agnieszki Truskolaskiej. Debiutował prawdopodobnie pod koniec 1798.
W 1799 wraz z całym zespołem Truskolaskiej przeszedł pod kierownictwo Wojciecha Bogusławskiego. Obok występów w Warszawie gościnnie grał w Kaliszu, Poznaniu, Łowiczu, Krakowie, Gdańsku, Białymstoku.
W pierwszych latach występów jego nazwisko zapisywano także w formie Ziółkowski, od 1801 stale Żółkowski.
Chociaż na początku kariery próbował także sił w rolach dramatycznych, był przede wszystkim wybitnym komikiem. Dosadny w mimice i geście, rubaszny na scenie, w grze swobodny, bezpośredni, był mistrzem nawiązywania kontaktu z publicznością i wkrótce stał się jej ulubieńcem. Śpiewał też czasem w operach, choć głos miał przeciętny.
Zajmował się również pracą literacką. Przetłumaczył, przerobił lub sam napisał co najmniej siedemdziesiąt cztery utwory sceniczne. Wydawał także pisma satyryczne „Momus” (które przez pewien czas dało mu przydomek Momus) i „Pot-pourri”.
Stał się bohaterem wielu anegdot jako słynny na całą Polskę dowcipniś i kawalarz.
Przez 2 lata (1810-1811) był aktywnym członkiem towarzystwa literackiego „Sfinks”.
W listopadzie roku 1815 już po kongresie wiedeńskim i po ostatecznym upadku Napoleona I do Warszawy miał przyjechać car Aleksander I. Miasto zostało przyozdobione licznymi transparentami. Alojzy Żółkowski wystawił w swoim mieszkaniu transparent z napisem: N-A-P-O-L-E-O-N. Kiedy doniesiono o tym wielkiemu księciu Konstantemu, kazał zawołać artystę i z gniewem oświadczył mu, że jego żarty przebrały miarę.
– Co ja jestem winien – powiedział Żółkowski – że Wasza Książęca Mość i jego policja nie umieją czytać, nic tam złego nie ma. Na moim transparencie są początkowe litery wyrazów: „Najjaśniejszy Pan Aleksander Pawłowicz, Odkupiciel Ludów Europy, Ojciec Nasz”.Wielki książę roześmiał się i wybaczył artyście, ale transparent zdjąć polecił.
Od roku 1819 należał do loży masońskiej „Tarcza Północy”.
Zyskał uznanie jako hojny ofiarodawca w czasie nędzy panującej w Warszawie w latach 1812-1813.
Był dwukrotnie żonaty. Z pierwszego małżeństwa miał urodzoną jeszcze przed ślubem córkę Nepomucenę, z drugiego małżeństwa miał dwóch synów, Alojzego – słynnego komika i Lucjana.
W ostatnich latach życia ciężko chorował, grał jednak nadal. 14 czerwca 1822 odbyło się przedstawienie „Krakowiaków i Górali” z udziałem wszystkich artystów Teatru Narodowego. Za pieniądze uzyskane z tego benefisu wyjechał na kurację do Marienbadu. Po powrocie wystąpił już tylko kilka razy. Ostatni raz 23 sierpnia 1822 na dwa tygodnie przed śmiercią, jako Des Mazures (Zmyślone niewiniątko).
Zmarł 11 września 1822 w Warszawie. Został pochowany na cmentarzu Powązkowskim, w jego pogrzebie brały udział tłumy ludzi.


Lubisz łamigłówki?
Wieże Hanoi. Z podpowiedzią bez limitu ruchów.


Aforyzmy Alojzego Żółkowskiego


Więcej aforyzmów Alojzego Żółkowskiego


Na naszych stronach wykorzystujemy ciasteczka (cookies).    Dowiedz się więcej    OK