Aleksander Fredro


Biografia i wybrane aforyzmy

Aleksander Fredro był samoukiem. Sam o sobie pisał: „Nigdy mi się nad książką nie zmarszczyło czoło, trąbka myśliwska w kniei była moją szkołą”.

Aleksander Fredro nosił tytuł hrabiego herbu Bończa
Urodził się 20 czerwca 1793 roku w Suchorowie pod Przemyślem w bogatej rodzinie szlacheckiej, niegdyś senatorskiej.
Jako szesnastolatek wstąpił do Armii Księstwa Warszawskiego. Do 1814 roku był oficerem wojsk napoleońskich, dosłużył się rangi kapitana. Walczył pod Dreznem i Lipskiem, uczestniczył w wyprawie pod Moskwę, z rosyjskiej niewoli zbiegł w przebraniu wieśniaka.
Po powrocie do ojczyzny zamieszkał w rodzinnym majątku w Beńkowej Wiszni.
Wraz z bratem Maksymilianem przez dobrych 10 lat gorliwie pracował na miano miejscowego awanturnika.
Aleksander Fredro był autorem komedii obyczajowych z życia szlachty, głównie prowincjonalnej. Pisywał również wiersze, bajki, poematy, aforyzmy.
W twórczości autora „Zemsty” można wyróżnić dwa okresy. W pierwszym – do około 1835 roku – w swoich komediach porusza bardzo różnorodne tematy: uczucia, swary między sąsiedzkie, interesy.
W drugim okresie jego satyra uderza w mentalność mieszczańską i jej kult pieniądza, pojawia się nowa postać: dorobkiewicza.
Cytaty z utworów Fredry funkcjonują w języku potocznym: „gwałtu, co się dzieje”, „wielki człowiek do małych interesów”, „wolność Tomku w swoim domku”, „idź serdeńko, bo cię trzepnę”, „osiołkowi w żłoby dali, w jeden owies, w drugi siano” czy też „nich się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba”.
Pod koniec życia Fredro, niemłody już i schorowany, objął dowództwo kampanii polskiej w czasie Wiosny Ludów. Zmarł 15 lipca 1876 roku we Lwowie.
Fredro należy do najczęściej wystawianych polskich pisarzy.


Test na spostrzegawczość
Odszukaj ukryte w tekście nazwy zwierząt.


Aforyzmy Aleksandra Fredry


Więcej aforyzmów Aleksandra Fredry


Na naszych stronach wykorzystujemy ciasteczka (cookies).    Dowiedz się więcej    OK